background preloader

Mieszko I

Facebook Twitter

Quiz o patronie by j.nicka on Genially. QUIZ o patronie naszej szkoły - Mieszku I Opracowała Joanna Nicka Jan M., "Wzgórze Czcibora"licencja: CC BY-SA 3.0 Pytanie 1 Mieszko I był: Pierwszym królem Polski Księciem Polski Wikingiem, który został władcą Polan Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej informacji-klikaj w ruchome ikonki Pytanie 2 Mieszko I był władcą Polan.

Quiz o patronie by j.nicka on Genially

Warmii Mazowsza Wielkopolski QUIZ o patronie naszej szkoły Glücksberg, Jan, "Polska za Mieszka I" Pytanie 3 Przed przyjęciem chrztu Mieszko I walczył z: Germanami Wieletami Wikingami Wojciecha Gersona, „Opłakane apostolstwo” licencja: Domena publiczna Pytanie 4 Mieszko I ożenił się z czeską księżniczką Dobromirą Dobromiłą Dobrawą współautor: Jan Matejko,"Dąbrówka" Pytanie 5 Chrzest polski odbył się w roku: Jan Matejko, "Zaprowadzenie chrześcijaństwa" Pytanie 6 W 972 r.

Pod Cedynią Pod Gnieznem Pod Poznaniem POL Cedynia COA 1 Pytanie 7. CiekawostkiHistoryczne.pl. Informujemy, że nasza strona może dostosowywać treści reklamowe do Twoich zainteresowań i preferencji.

CiekawostkiHistoryczne.pl

Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przechowywanie plików cookies oraz podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych. Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym poprzez profilowanie przez Lubimyczytać.pl sp. z o.o. oraz naszych zaufanych partnerów, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i innych podobnych technologiach stosowanych w serwisie przez Lubimyczytać.pl sp. z o.o. i zaufanych partnerów w celu marketingowym, obejmującym w szczególności wyświetlanie spersonalizowanych reklam w tym serwisie oraz w Internecie.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. 15 fantastycznych ciekawostek o Mieszko 1 - Fajne Podróże. Mieszko I to pierwszy władca Polski, książę polan, który zjednoczył kraj i w imieniu całego narodu przyjął chrzest.

15 fantastycznych ciekawostek o Mieszko 1 - Fajne Podróże

Postać, którą zna każdy Polak i Polka. Jest to jedna z najważniejszych osób w historii naszego kraju, a mimo to, jest wiele zagadek, które dotyczą, przede wszystkim tego, co działo się przed dojściem Mieszka do władzy. Jest to na tyle interesująca postać, że warto poszukać na jego temat większej ilości informacji. Niech te ciekawostki, rozbudzą waszą ciekawość. Mieszko I (władca Wielkopolski ok. 955–992) Fot.Jan Matejko/domena publiczna Mieszko I według Matejki.

Mieszko I (władca Wielkopolski ok. 955–992)

Mieszko I (ur. ok. 935, zm. 25 V 992) – książę polski, syn Siemomysła. Ustalenie przekonującej daty urodzin Mieszka nie jest możliwe. Zapewne urodził się ok. 935 roku jako najstarszy z trzech znanych synów Siemomysła. Jego dzieciństwo ginie w pomroce dziejów, a najstarsi kronikarze przekazali tylko, że urodził się ślepy i w wieku siedmiu lat odzyskał wzrok.

Początki jego panowania przypadają na połowę X wieku, najczęściej przyjmuje się, że nastąpiło to około 960 roku. W pierwszej fazie konfliktu Mieszko ponosił porażki, zginął wówczas jego nieznany z imienia brat. W następnym roku książę ponownie wyprawił się na Wolinian, wspierany przez posiłki czeskie. W początkach swego panowania zetknął się książę polański z Niemcami. Sytuacja zaogniła się po opanowaniu przez Mieszka Pomorza Zachodniego. W 983 roku wybuchło wielkie powstanie Wieletów przeciwko Niemcom i równocześnie zmarł cesarz Otton II. Literatura: Mieszko I (zm. 992), Książę Polski. Mieszko I, z dyn.

Mieszko I (zm. 992), Książę Polski.

Piastów, ur. ok. 935(?) , zm. 25 V 992, książę polski, syn Siemomysła (według tradycji spisanej ok. 1115), ojciec m.in. Bolesława I Chrobrego i Świętosławy (Sygrydy); rozpoczynał panowanie jako władca Wielkopolski, Łęczyckiego, Sieradzkiego, Kujaw, Mazowsza, a zapewne i Pomorza Gdańskiego. Mieszko I zawarł sojusz z Czechami, 965 ożenił się z księżniczką czeską Dobrawą i 966 przyjął chrzest, co zapoczątkowało budowę organizacji kościelnej w Polsce. Jako sojusznik cesarza Ottona I Wielkiego 967 pokonał Wieletów i opanował część Pomorza; 972 pokonał pod Cedynią margrabiego łużyckiego Hodona, przeciwnika w walce o Pomorze Zachodnie; 979 odparł wyprawę na Polskę cesarza Ottona II; śmierć Dobrawy 977 rozluźniła związki polsko-czeskie i ok. 990, wspomagany posiłkami cesarskimi, opanował Śląsk i Małopolskę; w tym samym czasie dla umocnienia swych zdobyczy Mieszko I oddał się pod protekcję papieską (Dagome iudex).

Chrzest Polski. Historia Bez Cenzury. Co za historia [odc.1] - Mieszko I - Polska pierwszych Piastów.