(3) Jak pisać? Opowiadanie twórcze - krok po kroku. O (NIE)TRUDNEJ SZTUCE ARGUMENTOWANIA. Sztuka argumentowania to jedna z kluczowych kompetencji, na którą współczesna edukacja kładzie bardzo duży nacisk.
Jej nabycie, bowiem wskazuje na kreatywność oraz umiejętność krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów. W jaki sposób rozwijać zatem tę kompetencję na lekcjach języka polskiego? Moim zdaniem przede wszystkim należy skłaniać dzieci i młodzież do myślenia i poszukiwania nowych rozwiązań. Należy pozwolić im mówić i eksperymentować, dyskutować i objaśniać sobie wzajemnie. Istotne jest, by pozwolić na niestandardowe sposoby odczytania tekstu, czy dzieła sztuki.
Wróćmy jednak do głównego zagadnienia, czyli sztuki argumentowania. ĆWICZENIE 1 – „Instrukcja” Prosimy uczniów, by napisali instrukcję nierealnej, niedorzecznej czynności, przy zachowaniu zasad właściwych dla jej pisania. . · Jak obudzić się o trzeciej w nocy bez budzika? · Jak nauczyć się w ciągu dnia całego „Pana Tadeusza” na pamięć? · Jak tańcem przedstawić rynek warszawski? · Jak zmierzyć poziom szczęścia? Jak napisać? Przegląd form wypowiedzi pisemnej – Od słowa do słowa. Formy wypowiedzi pisemnej są ocenianie zgodnie z wytycznymi CKE.
Zapoznajcie się szczegółowo z tymi zasadami (wiem, wiem, było na lekcjach i wersja skrócona jest w OK zeszycie, ale… i tak od tego zacznijcie Zasady oceniania EDIT- edukacja zdalna Zachęcam do korzystania z funkcji sprawdzania tekstu na ortograf.pl Dowiecie się, jakie błędy są w Waszej pracy i… skąd się wzięły Oczywiście aplikacja nie wyłapuje wszystkich błędów i nie zastąpi życzliwego polonisty, ale… warto wyelimowć choć część błędów samodzielnie i dowiedzieć się, jak je poprawić.
Do form wypowiedzi dołączone są niezwykłe rysunkowe poradniki pani Sylwii Oszczyk- bardzo utalentowanej polonistki, której sketchnotki szczerze podziwiam. A zatem: Z PORADNIKA PRAKTYKA pani Sylwii. Zachęcam także do poczytania poradnika. Jak napisać rozprawkę egzaminacyjną. Wybór należy do Ciebie... opowiadanie twórcze.
Zyciorys/CV by lazarekagnieszka on Genially. Trudna sztuka pisania,życiorys i CV,Temat:,Przygotowała: Agnieszka Łazarek,ŻYCIORYS to rodzaj pisma urzędowego składanego razem z innymi dokumentami, np.z podaniem o przyjęcie do szkoły lub pracy.
Tekst tego typu zawsze piszemy w pierwszej osobie – zwięźle przedstawiamy w nim najważniejsze fakty ze swojego życiaw porządku chronologicznym. ,Poszczególneinformacje powinny zostać pogrupowane tematycznie i zaprezentowanew osobnych akapitach. Warto się ograniczyć tylko do takich informacji, które będą interesujące dla adresata.,- niżej, na środku – nagłówek Życiorys; ,1,3,,5,,- w prawym górnym rogu, nad tekstem – miejscowość i data; ,2,4,- w lewym górnym rogu – dane osobowe: imię, nazwiskoi adres;,- po prawej stronie,pod tekstem głównym– czytelny podpis(imię i nazwisko),- tekst główny,w którym podajemy: (kliknij, aby uzyskać informacje),BUDOWA ŻYCIORYSU,przydatne słownictwo,a) Urodziłem (urodziłam) się... w..., Przyszedłem (przyszłam) na świat w...
Opowiadanie krok po kroku by lazarekagnieszka on Genially. START,JAK NAPISAĆ NIEZWYKŁE OPOWIADANIE?
,Przygotowała: Agnieszka Łazarek,definicja,część I,Opowiadanie - wypowiedź przedstawiająca wydarzenia, które rozwijają się w czasie i tworzą ciąg przyczynowo-skutkowy. ,narrator i rodzaje narracji,Część II,Może być obserwatorem, kimś, kto patrzy "z góry" na wydarzenie; wypowiada się wówczas pośrednio - w trzeciej osobie, np. poszedł, wziął, zrobił; jest to narracja trzecioosobowa. ,Może być jednym z bohaterów, świadkiem lub uczestnikiem zdarzeń, a wtedy należy do świata przedstawionego utworu i wypowiada się bezpośrednio; używa czasowników w pierwszej osobie, np. mówię, robiłam, poszliśmy; jest to narracja pierwszosobowa. ,Narratortrzecioosobowy,narratorpierwszoosobowy,czas narracji,Naturalnym czasem narracji jest czas przeszły. Ale w niektórych miejscach możesz zmienić czas na teraźniejszy, np. opisując jakieś dramatyczne wydarzenie lub coś, co jeszcze się dzieje.
Od pamiętnika do wideodziennika - scenariusz cyklu lekcji - Edukacja z pasją. Opis cyklu lekcji: Cykl lekcji przeznaczony jest do realizacji w klasie VII, podczas wprowadzania informacji dotyczących rodzajów oraz gatunków literackich.
Ma on na celu: przybliżenie uczniom rozwoju gatunku pamiętnikarskiego oraz gatunków mu pokrewnych, takich jak: kronika, dziennik, blog czy wideoblog. W ramach cyklu lekcji uczniowie odwołują się do znanych im informacji (zdobytych we wcześniejszych klasach), dzięki czemu utrwalają oraz pogłębiają swoją wiedzę a także kształtują umiejętności zarówno z zakresu pracy z tekstami kultury, jak i kompetencjami związanymi ze samokształceniem.
Liczba jednostek lekcyjnych: 4. Wprowadzenie. Gazetowe opowieści na języku polskim.