background preloader

Archiwistyka

Facebook Twitter

Archiwum zakładowe - Stowarzyszenie Archiwistów Polskich. Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych - Aktualności. Portal archiwistyka.pl - archiwum, archiwum zakładowe, wyposażenie archiwum, usługi archiwistyczne. Stowarzyszenie Archiwistów Polskich - portal "Sekcja Archiwistów Samorządowych" Archiwista w praktyce » Forum - Vinted.

Zarejestruj się | Zaloguj się Sprzedaj teraz Twój przewodnik po Vinted Katalog Kobiety Mężczyźni Dzieci Dowiedz się więcej Jak to działa?

Archiwista w praktyce » Forum - Vinted

Aplikacje mobilne Centrum Pomocy Aktualności O Firmie O nas Praca Materiały Prasowe Nasze zasady Polityka bezpieczeństwa Polityka Prywatności Regulamin Ciasteczka Prywatność Ustawienia danych Społeczność Forum Vintedzianki Gotowa na pozbycie się niepotrzebnych ubrań? Po prostu zrób fotkę, opisz, sprzedaj i zarabiaj. Zacznij Sprzedawać Zobacz jak to działa na stronie: 20 50 100 Witam Jak wygląda praca archiwisty? Lubię! Oo ciekawe pytanie bo ostatnio widziałam ogłoszenie na takie stanowisko Praca w archiwum polega na układaniu teczek/próbek badź innych materiałów według jakiegoś ustalonego algorytmu np wg. kodów na opisanych półkach.

Przepisy prawne postępowania z dokumentacją. Lubię! Ja byłam Inspektorem z Archiwum w Sądzie. Zależy jakie archiwum. Odpowiedź na wiadomość afonka 28.10.2014 17:47, (podgląd) Kochana powiedz gdzie gdzie?? @afonka Bez praktyk to nie masz szans. Forum "Archiwistyka i zarządzanie dokumentacją" IFAR - Internetowe forum archiwalne. Archiwista kim jest i jakie są jego obowiązki? - Poradnik Pracownika. Autor Kim jest archiwista?

Archiwista kim jest i jakie są jego obowiązki? - Poradnik Pracownika

Kim jest archiwista? To osoba pracująca w archiwach różnych instytucji, zajmująca się aktami w nich przechowywanymi. Pracuje samodzielnie lub z klientami. Miejscem pracy archiwisty mogą być archiwa państwowe, zakładowe, biblioteki, muzea czy sądy oraz inne miejsca, w których przetrzymywane są różnego rodzaju dokumenty. Zawód archiwisty zakładowego. Zawód archiwisty zakładowego Archiwista jest odpowiedzialny za całokształt pracy archiwum zakładowego oraz zachowanie tajemnicy państwowej i służbowej.

Zawód archiwisty zakładowego

Powinien posiadać co najmniej wykształcenie średnie i ukończony kurs archiwalny. W przypadku jego nieobecności może zastąpić go inny pracownik danej jednostki organizacyjnej, ale tylko w zakresie udostępniania akt. Liczebność personelu archiwum zakładowego powinna umożliwiać właściwą obsługę przechowywanej dokumentacji i wykonywanie wszystkich jego odpowiedzialnych zadań i funkcji. NAC - Narodowe archiwum cyfrowe. Wikipedia - kategoria "archiwistyka"

Anlojęzyczne. Audiohistoria - Archiwum Historii Mówionej. Archiwum Historii Mówionej to największy w Polsce zbiór relacji biograficznych (około 5 tysięcy nagrań audio i 120 wideo) oraz innych archiwalnych świadectw, obejmujących niemal cały XX wiek.

Audiohistoria - Archiwum Historii Mówionej

Pierwsze nagrania pochodzą z 1987 roku, kiedy to zainicjowany przez środowisko KARTY ruch społeczny – Archiwum Wschodnie – rozpoczął niezależną od komunistycznych władz akcję nagrywania wspomnień mieszkańców dawnych Kresów Wschodnich, obywateli polskich represjonowanych przez sowieckie władze. Po 1989 roku relacje biograficzne nagrywane były w ramach Ośrodka KARTA, który w 2003 roku powołał wydzielony program Historia Mówiona. Efektem działania programu jest wciąż powiększający się zbiór nagrań AHM. Zbiór ten w 2006 roku stał się częścią Medioteki Domu Spotkań z Historią (DSH). Od tego momentu DSH aktywnie uczestniczy w pozyskiwaniu nowych relacji, a przede wszystkim stara się popularyzować zgromadzone świadectwa. BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej. Genealogia Polaków: Źródła - Tożsamość - Rzeczypospolita. Genealogy Indexer. Jak nakładać stare mapy na Google Earth.

Kim byli moi przodkowie - Kim Oni byli. Lista odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym. More Maiorum - pierwszy polski periodyk genealogiczny online. Portal archiwistyki społecznej. Poszukiwania archiwalne - pomoc bezpośrednia w Polsce i na Kresach. Pomoc w uzyskaniu dokumentów i materiałów archiwalnych z terenów Lwowa i okolic.

Poszukiwania archiwalne - pomoc bezpośrednia w Polsce i na Kresach

Archiwa Lwowskie to przede wszystkim Centralne Państwowe Archiwum Historyczne w dawnym klasztorze oo. Bernardynów, ale też i archiwum miejskie - dzierżawne (hipoteczne), Stanu Cywilne, Biblioteka Stefanyka, archiwum uniwersyteckie i in. W Archiwum Historycznym znajdują się księgi metrykalne, spisy własności z terenów niekiedy całej Galicji, także dokumenty sądowe, grodzkie, sprawy spadkowe, zatwierdzenia szlachectwa, mapy, katastry (zob. zdjęcia poniżej) i wiele innych. W Archiwum tym znajdują się też legitymacje szlacheckie z całej Galicji. Istnieje możliwość załatwiania wszelkich spraw z grobami i archiwami cmentarnymi. Przykłady mapy katastralnej, zapisu tzw. metryki józefińskiej i dokumentu z Sądu Szlacheckiego. Poznan Project - wyszukiwarka małżeństw z XIX w. Straty armii pruskiej 1866 - 1915 (z polskimi nazwiskami)

Wpisz nazwisko: Uwaga: Muszą być przynajmniej 3 znaki Informacje Indeks zawiera wszystkie nazwiska poległych, rannych i zaginionych publikowane w Kurierze Poznańskim od sierpnia 1914 do stycznia 1915 roku (równolegle ukazywały się też m.in. w Dzienniku Poznańskim).

Straty armii pruskiej 1866 - 1915 (z polskimi nazwiskami)

Kurier, po otrzymaniu każdej oficjalnej listy strat armii pruskiej (Verlustliste), podawał do wiadomości czytelników wyciąg z listy, obejmujący żołnierzy o "polsko brzmiącym" nazwisku, bez względu na kraj pochodzenia, a osobno - wszystkich żołnierzy, przy których figurowało miejsce zamieszkania: Poznań. Verlustlisten nierzadko zniekształcały nazwiska polskie, stąd też Kurier przed publikacją poddawał je "rekonstrukcji". Szukaj w archiwach. Wielkopolscy Księża od XVIII do XX wieku. Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa. Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne "Gniazdo" - Wyszukiwarka nekrologów.

Andrzej Waligórski. Podstęp archiwisty Archiwista Carskiej Ochrany Swe archiwum znowu przegląda, Dobrotliwym wzrokiem ze ściany Car Mikołaj mu się przygląda.

Andrzej Waligórski

Z dokumentów spiętrzonej matni Archiwista wskrzesza przeszłość sławną, Archiwista to już ostatni, Wszyscy inni umarli dawno. Cień na ścianie apokaliptyczny, Światło lampy odbija łysina - Ongiś postrach więźniów politycznych, Dzisiaj mały nędzny starowina. Archiwista myśli: - Co mi z tego, Żem przechował te wszystkie księgi, Że mam donos na Piłsudskiego, Że Frunzemu mógłbym sprawić cięgi, Że wiem wszystko - kto, gdzie, kiedy, co krzyczał, Kto co mówił w Argentynie i w Turynie... Kodeks Etyczny Archiwisty. Kodeks Etyczny Archiwisty uchwalony na XIII Międzynarodowym Kongresie Archiwów w Pekinie Prace nad kodeksem etycznym archiwisty sfinalizowane zostały w trakcie obrad Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowej Rady Archiwów, którego spotkania odbywały się w dniach 4-7 IX 1996 r. w ramach XIII Międzynarodowego Kongresu Archiwów w Pekinie.

Kodeks Etyczny Archiwisty

Z inicjatywą jego opracowania wystąpiła kilka lat temu Sekcja Profesjonalnych towarzyszeń Archiwalnych. Kodeks uznano za dokument, którego treść może ulegać zmianom i udoskonaleniom, i jako taki nie ma mocy obowiązującej dla rządów państw-członków MRA, a stowarzyszenia archiwistów w tych państwach mogą przyjmować własne kodeksy etyczne. Przyjęty dokument zawiera krótką preambułę i 10 zasad etycznych, którymi powinien kierować się archiwista.

Został on opublikowany w: „International Session of the General Assembly, Beijing 4, 6, 7 September 1996”, Paris 1996. Wstęp.

Zawód archiwista

Księża. Ludzie i ich pasje. Humor, kultura i sztuka. Zjazdy, konferencje, spotkania. Genealogia. Archiwistyka rodzinna i społeczna. Miganie. Materiały szkoleniowe i narzędzia archiwisty. Uczelnie (i studiowanie) Archiwa Państwowe i Narodowe. Narodowe Archiwum Cyfrowe. Inne archiwa (niepaństwowe) Stowarzyszenie na Rzecz Kultury Archiwalnej. Ośrodek KARTA.