background preloader

Ex-libris

Facebook Twitter

Muzeum Zamkowe w Malborku. Muzeum Zamkowe w Malborku jest organizatorem najstarszego na świecie, cyklicznego konkursu na ekslibris pod nazwą Międzynarodowe Biennale Ekslibrisu Współczesnego.

Muzeum Zamkowe w Malborku

Pierwsza edycja tej imprezy artystycznej odbyła się w roku 1963 – na przestrzeni wielu lat historii Biennale odbyły się dwadzieścia dwa konkursy. Odwiedź stronę internetową Międzynarodowego Biennale Ekslibrisu Współczesnego Posiadamy jedną z największych i najlepszych w Polsce kolekcji ekslibrisu współczesnego, która liczy obecnie ponad 21 tysięcy obiektów. Tworzą ją prace, podarowane przez artystów, uczestniczących w kolejnych Biennale. Malborski zbiór składa się z dużych zestawów prac najwybitniejszych grafików z całego świata, a jego zasadniczą część tworzą ekslibrisy wykonane przez twórców reprezentujących kraje środkowo i wschodnioeuropejskie. Warto przeczytać: ► XX Jubileuszowe Międzynarodowe Biennale Ekslibrisu Współczesnego – Malbork 2005, katalog wystawy (oprac. i red.

Zobacz zdjęcia kolekcji. Techniki graficzne. O ekslibrisie. Ekslibris to niewielka rozmiarami grafika wskazująca właściciela książki, ze względu na swą wartość artystyczną będąca także jej ozdobą.

O ekslibrisie

Termin wywodzi się z wyrazów łacińskich „ex” i „libris” i oznacza: z książek, z księgozbioru, z biblioteki. W Polsce stosowane są także określenia: znak biblioteczny, znak książkowy, księgoznak. Ekslibris ma zwykle postać oddzielnej karteczki umieszczanej na wewnętrznej stronie okładki książki. Widnieje na niej napis „ex libris”, po którym następuje imię i nazwisko właściciela księgozbioru lub nazwa instytucji. Tekst zazwyczaj uzupełnia odpowiednie wyobrażenie graficzne symbolizujące osobowość i zainteresowania właściciela lub charakter jego zbioru bibliotecznego. Historia ekslibrisu sięga starożytnego Egiptu. W Europie znak własnościowy książki znany był w okresie średniowiecza w postaci herbów rodowych lub godeł bibliotecznych malowanych na księgach rękopiśmiennych, najczęściej na dolnym marginesie pierwszej karty książki.

Imprezy ekslibrisowe. Szczególnie ważną rolę w procesie rozwoju i popularyzacji ekslibrisu współczesnego odgrywają krajowe i międzynarodowe wystawy i konkursy odbywające się cyklicznie.

Imprezy ekslibrisowe

Są okazją do promowania twórczości najlepszych artystów, a także stwarzają możliwość poznania nowych trendów w tej dziedzinie sztuki oraz spotkań grafików, kolekcjonerów i bibliofilów. Gliwice - Międzynarodowy Konkurs Graficzny na Ekslibris Międzynarodowy Konkurs Graficzny na Ekslibris organizuje co dwa lata Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach. Pierwszy konkurs odbył się w 1995 roku. Patronat nad Konkursem sprawuje Prezydent Miasta Gliwice.Celem konkursu jest prezentowanie współczesnych tendencji oraz kierunków w ekslibrisie światowym.Podczas konkursu przyznawane są nagrody za zajęcie I, II i III miejsca, wyróżnienia oraz nagroda specjalna: Nagroda Dyrektora MBP za ekslibris dedykowany Miejskiej Bibliotece Publicznej. Katowice - Międzynarodowy Przegląd Ekslibrisu Drzeworytniczego i Linorytniczego im. Biblioteka Uniwersytecka - Krótki szkic o długiej historii ekslibrisu. Ekslibris (znak)

Ekslibris (łac. ex libris – z książek) – znak własnościowy danego egzemplarza, książki najczęściej ozdobny, wykonany w technice graficznej, z imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru, (lub np. stylizowanymi inicjałami) albo nazwą instytucji.

Ekslibris (znak)

Typowy ekslibris jest małą, zadrukowaną karteczką przyklejoną do wewnętrznej strony okładki. W prostszej formie może to być np. pieczątka. Projektowanie ekslibrisów jest jedną z dziedzin grafiki artystycznej. Ich tworzeniem zajmowało się wielu znanych grafików, rytowników i typografów. Zbieranie ekslibrisów jest jedną z dziedzin kolekcjonerstwa. Posługiwanie się ekslibrisem jest uważane za wyraz wysokiego szacunku i dbałości o książki, jak również wysokich potrzeb kulturalnych ich właściciela.

Najstarsze oznaczenia własnościowe na książkach pojawiły się w Polsce w drugiej połowie XIV wieku, na kartach rękopisów. Ex libris- gotowe wzory ekslibris, projektowanie, grawerowanie laserem także od ręki. Ex libris- wykonanie ekslibrisu w formie pieczątki Oznaczenie księgozbioru za pomocą ekslibrisu ma swoją długowiekową tradycję.

Ex libris- gotowe wzory ekslibris, projektowanie, grawerowanie laserem także od ręki

W Polsce pierwsze tego typu grafiki wykonywano już w XIV wieku .Ex libris najczęściej przyjmuje formę grafiki, w której znajdują się inicjały lub pełne imię i nazwisko właściciela. Projektowaniem ex libris czasem zajmują się znani graficy. Często grafika ta umieszczana jest w formie niewielkiej kartki przyklejonej do wewnętrznej strony okładki . Coraz większą popularność zyskuje jednakże ex libris w formie pieczątki. Pieczątka ex libris – projekt Pieczątka ex libris w Max s.c. to najczęściej tradycyjny stempel na kołku drewnianym, z płytką tekstową gumową wykonaną techniką grawerowania laserowego.

Cena pieczątki ex libris Nietypowe pieczątki ex libris W firmie Max s.c. mogą Państwo także zamówić nietypowe pieczątki ex libris : Wielokolorowa pieczątka ex libris Dzięki technice grawerowania laserem istnieje możliwość wykonania pieczątki wielokolorowej.