background preloader

Matematyka

Facebook Twitter

Przydatne materiały

Mathe im Advent 2018. Scenariusze dla klas IV-VIII - Matematyka - Scenariusze Lekcji. Home - FCL. Apps - Quiver 3D Augmented Reality coloring apps. Matematyka Innego Wymiaru. Zbiorzadan miedzyprzedmiotowych. Eksperymentowanie matematyka. Bibliografia matematyka lekcja odwrócona. Tematy lekcji. T116, Odczarowac matematyke. Podstawa programowa – Matematyka – Szkoła podstawowa IV-VIII. Matematyka jest nauką, która dostarcza narzędzi do poznawania środowiska i opisu zjawisk, dotyczących różnych aspektów działalności człowieka.

Funkcjonowanie w konkretnych sytuacjach życiowych, rozwiązywanie typowych i nietypowych problemów, którym trzeba stawić czoła w różnych etapach życia, staje się łatwiejsze dzięki umiejętnościom kształconym przez matematykę. Podejmowanie właściwych decyzji, organizacja własnych działań czy precyzyjne porozumiewanie się często są niemożliwe bez umiejętności matematycznych. Znaczenie matematyki dla indywidualnego rozwoju jest nie do przecenienia. Nauczanie matematyki w szkole powinno być dostosowane do konkretnego etapu rozwojowego i możliwości intelektualnych uczniów. Na I etapie edukacyjnym nauczanie matematyki powinno być organizowane w taki sposób, by uczniowie koncentrowali się na odniesieniach do znanej sobie rzeczywistości, a stosowane pojęcia i metody powinny być powiązane z obiektami, występującymi w znanym środowisku. Obrazki logiczne. Stowarzyszenie "Rozwiń się" Edukacja, Kultura, Sport.

SpołEd - kurs tworzenia OZE. Przemycić matematykę – dosłownie i w przenośni. Napisane przez nas scenariusze mają pokazać dzieciom, rodzicom, nauczycielom różnych przedmiotów, pracownikom ośrodków kultury i świetlic oraz wszystkim, którzy trafią na te materiały, że matematyka jest wszędzie. Pracując w szkole, widzimy jak czasami ciężko przekonać uczniów, że matematyka naprawdę jest ciekawa i może okazać się przystępna.

My – zespół młodych nauczycieli matematyki, pasjonatów tego przedmiotu, chcemy dotrzeć nie tylko do uczniów, ale zainspirować osoby prowadzące zajęcia. Mamy nadzieję, że dzięki naszym pomysłom uświadomimy odbiorców, że matematyka jest wszechobecna, ciekawa i można się jej uczyć przez zabawę. Pobierz wszystkie scenariusze: Pobierz scenariusz "Szyfrowanie": Pobierz scenariusz "Sekretny przepis Pitagorasa": Pobierz scenariusz "Matematyka artystycznie": Agata Dziendziel, Ksenia Erdmann, Wojciech Wątor Ksenia - absolwentka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, nauczycielka matematyki.

This is visual proof that the exterior angles of the side of a polygon always add up to 360 degrees. Kartezjański układ współrzędnych... - Matematyka z GeoGebrą. Matematyka z GeoGebrą - Układ współrzędnych. Egzamin ósmoklasisty | MATEMATYKA W PODSTAWÓWCE. Egzamin ósmoklasisty - Matematyka - Egzamin ósmoklasisty. W tym dziale znajdziesz materiały edukacyjne, które pomogą Ci się przygotować do egzaminu ósmoklasisty z matematyki. Arkusze Poniżej znajdują się arkusze egzaminacyjne z matematyki. Każdy arkusz możesz rozwiązać online, możesz także przejrzeć pełne rozwiązania krok po kroku, albo też możesz pobrać arkusz w formie PDF i rozwiązać go po wydrukowaniu. Z racji tego, iż egzamin ósmoklasisty jest czymś nowym i takich arkuszy nie ma jeszcze zbyt wiele, to zachęcam Cię do zapoznania się także z arkuszami pochodzącymi z egzaminu gimnazjalnego (wbrew pozorom egzamin gimnazjalny nie różni się zbytnio od egzaminu ósmoklasisty).

Zbiory zadań W tym miejscu znajdziesz zbiory zadań z poszczególnych dziedzin matematyki, które zgodnie z wytycznymi CKE wchodzą w zakres tematyczny egzaminu ósmoklasisty. Każde zadanie posiada obszerne rozwiązanie krok po kroku, dzięki czemu będziesz w stanie nie tylko sprawdzić poprawność swoich obliczeń, ale także nauczyć się rozwiązywania danego typu zadań. Jak w 3 minuty nauczyć się tabliczki mnożenia? Krystyna Węgrzyn. Pi-stacja matematyka. Własności trójkątów.

#Udowodnij. Jak zdać maturę z matematyki - Publications. Z matematyką do Europy - Publications. Magdauczy - Publications. Nauczyciele matematyki - Publications. Matematyka - Publications. Groupe public Wizualna matematyka. Edu Sketchnoting PI - myślenie wizualne - Home. Matematyka u Sienkiewicza - Publications. Zadaję z sensem - Publications.

Centrum Szkoleń Edukacyjnych Digitalni Bartosz Chyś - Formation - Poznań - 2 avis - 106 photos. Bajdocja - Publications. Pi-stacja matematyka - Formation - Varsovie | Facebook - 80 photos. Groupe public Matematyka jest OK. Groupe public Matematycy - Łączy nas matematyka. Dlaczego warto uczyć się matematyki? by Dorota Kawka on Prezi. PI: etwinning, math, math , pi. Matematyczny escape room by Bartosz Chyś on Genial.ly. Trygonometria na co dzień by Marzena Adamska on Prezi. Inteligentny umysł by Bartosz Chyś on Genial.ly. Twinspace. Infografika zrozumiec matematyke. Magdauczy – o nauczaniu matematyki z przymrużeniem oka. Udane wakacje wzor. TIKowy Belfer. Gra – Procenty – matematyka na zaułku.

Fenomenalna!!! Proszę Pani czy możemy sobie skserować i pograć w domu? Ja dogram tą partię z kolegą po lekcji. Ta lekcja bardzo mi się podobała 🙂 🙂 🙂 To wszystko komentarze uczniów po lekcji, na której ćwiczyli zamianę ułamków na procenty. Zasady są proste: rzucamy dwa razy kostką lub dwoma na raz i sumujemy oczka. Z tabeli odczytujemy ułamek przyporządkowany do sumy. Ten ułamek zamieniamy na procent lub ułamek dziesiętny. Strategie są różne, jak to w grach. Grę można pobrać tutaj: Żródło: Pinterest Dodaj do ulubionych: Polubienie Wczytywanie... Jestem nauczycielem matematyki w warszawskiej podstawówce. Blog matematyczny Minor | Matematyka: Ile waży cegła? Czytelniku, miło kiedy komentujesz posty. Chętnie zapoznam się także z innym Twoim punktem widzenia w podanym rozwiązaniu zadania.

Jednak, aby ten blog stanowił dla Czytelników pewną wartość, nie mogę pozwolić, żeby każdy mógł tu pisać co tylko chce. Blog wymaga wiele czasu pracy, godzin pracy, których nie widać i jako jego autor chcę się na nim dobrze czuć. Niniejszy Regulamin określa zasady korzystania z bloga www.matematyczny-swiat.pl. Korzystanie z bloga oznacza akceptację Regulaminu. 1. Jeżeli uważasz, że w jakimś temacie czujesz się bardziej kompetentny, to napisz jak to wygląda z Twojego punktu widzenia. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 12. 13. 14. A) Jeśli komentarze są obraźliwe zarówno w stosunku do mnie jak i do innych Czytelników, to zostaną usunięte lub ukryte. b) Jeśli komentarze są niezwiązane z tematem wpisu, to zostaną usunięte lub ukryte. c). Osoby, które nie będą stosowały się do powyższych zasad $2 mają gwarancję, że ich komentarz pojawi się chwilę na blogu.

O mnie – Matlekcja. Dlaczego właśnie teraz, po wielu latach pracy jako nauczyciel matematyki, zaczynam pisać blog? Kiedy na jakieś lekcji czujesz, że porwałaś uczniów i popłynęli z tobą w krainę matematyki, to koniecznie chcesz się tym podzielić. A ile mogą słuchać Ciebie koleżanki w pokoju nauczycielskim, rodzina, przyjaciele…. A Ty koniecznie chcesz, tak jak w tej piosence „czasami człowiek musi, inaczej się udusi…” Zaczynam pisać, bo kilka osób na Facebook, pod zdjęciem z mojej lekcji zapytało, Jola, gdzie można o twoich lekcjach poczytać. Mocno namawiali, przekonywali, żebym pisała i obiecałam, że zacznę… Jestem nauczycielką matematyki od wielu lat i okazuje się, że każdy kurs, przeczytana publikacja, ciągle coś zmieniają w moim podejściu do nauczanego przedmiotu.

Co i kto zmieniało mój sposób prowadzenia lekcji; Zadania tekstowe – genial.ly – matematyka na zaułku. Dzisiaj chciałam pokazać wykorzystanie genial.ly do lekcji powtórzeniowej z procentów w klasie 6. Genial.ly zastąpiło mi chwilowo thinglink (o którym pisałam w poprzednich postach) do zadań tekstowych. Wrażenia podobne, aczkolwiek w genial.ly działa szybciej i ma interaktywne elementy 🙂 Polecam kliknąć w ikonkę w prawym górnym rogu. Dodaj do ulubionych: Polubienie Wczytywanie... Jestem nauczycielem matematyki w warszawskiej podstawówce.

Matma Po Godzinach » Potęgi. Powtórka z teorii Treści i związane z nimi wzory z działu Potęgi o wykładniku naturalnym i całkowitym: 1. Pojęcie potęgi: Potęgą liczby a∈R o wykładniku n∈N,a>1 nazywamy iloczyn n jednakowych czynników równych a i oznaczmy an. an=a⋅a⋅⋯a⏟ n czynników Ponadto przyjmujemy, że: a1=a oraz a0=1. Zobacz przykłady & Rozwiąż zadania (więcej…) Potęgowanie- przykłady 1. Zasady potęgowania, kiedy podstawa potęgi jest liczbą nieujemną: Musimy pamiętać o uwzględnieniu znaku w przypadku potęgowania liczb ujemnych. Pamiętaj, że dla wykładnika n parzystego −an≠(−a)n, czyli: −34=−3⋅3⋅3⋅3=−81 - skoro nie ma nawiasu, podstawą jest liczba 3- mino parzystego wykładnika, wynik potęgowania jest liczbą ujemną!!! Ponadto przyjmujemy, że: a1=a i a0=1 więc w szczególności: Wróć do teoriiRozwiąż zadania 2. Pojęcie potęgi- zadania 1. Rozwiązanie 2. Rozwiązanie 3. Rozwiązanie 4. Rozwiązanie 5.

Wróć do teoriiZobacz Przykłady Zadania wybrałam z zestawów dostępnych na stronie matematyka.pisz.pl - polecam lekturę. Własności potęg- zadania. Kodujemy kolorowo – offline’owo – Nowoczesne Nauczanie. Właśnie rozpoczął się „Codeweek 2017”. Od 7 do 15 października w całej Polsce mają miejsca rożnego rodzaju aktywności związane z nauką programowania.

Jak wiecie programować można w różny sposób i jedną z umiejętności rozwijanych bardzo mocno jest umiejętność tworzenia obrazów według wcześniej przygotowanych plansz. Zabawę te spopularyzowali Mistrzowie Kodowania, pokazując na przeróżnych konferencjach i warsztatach w jaki sposób można kodować za pomocą dyktand graficznych. Bardzo ładnie opisała założenia tej zabawy Anna Świć – autorka bloga „kodowanie na dywanie”. Zainspirowany po trosze chorobą jednej z naszych koleżanek, która będąc w domu zaczęła nam przygotowywać nowe zakodowane obrazki i słysząc jej słowa ile to pracy, postanowiłem ją wesprzeć i przy okazji podzielić się tym z innymi. Nadszedł czas, żeby samemu spróbować stworzyć obrazek i pobawić się ze swoimi uczniami. Zaprezentowany poniżej generator dyktand pozwoli Państwu w szybki sposób przygotować pomoce na lekcje z uczniami.

TIKowy Belfer: Geometria nam niestraszna... Chciałabym dziś polecić Wam kilka narzędzi do wykorzystania podczas lekcji z geometrii...Figury "z gumek" Na tablicy, która może mieć trzy kształty (kwadrat, prostokąt, koło) umieszczone są kołeczki, na których możemy rozciągać kolorowe gumki, tworząc tym samym różne figury. Manipulowanie figurami Aplikacja pozwala na manipulowanie na ekranie różnymi figurami, układanie z nich różnych kształtów, w tym na podstawie cienia (kilka opcji do wczytania). Poza tym mamy do dyspozycji kątomierz, dwa tła (w kratkę i siatkę trójkątną), kalkulator i narzędzia do odręcznego pisania, kreślenia prostych.

Symetria Dwa narzędzia, w jednym z nich dopasowujemy elementy względem osi symetrii, w drugim dokonujemy sortowania elementów według klucza symetryczny/niesymetryczny Symetria, przesunięcia, obroty... Pola i obwody figur. Przerywniki lekcji, zagadki logiczne | MATEMATYKA W PODSTAWÓWCE. Matematyka jakiej nie znasz: listopada 2018. Matematyka jakiej nie znasz: zapamiętywanie. Matematyczny świat - Pasje Brunetki. Matematyką inspirowane: Matematyczny niezbędnik młodego nauczyciela – wyprawka za mniej niż 50 zł! UWAGA: Poniższe zestawienie jest moją subiektywną opinią. Nie stanowi oferty handlowej i nie jest w żaden sposób sponsorowane. Jednocześnie decyzja o zakupie produktów należy do decyzji czytelnika. Post przedstawia subiektywne opinie o wybranych produktach, nie zawiera lokowania produktu. Dziś post dla wszystkich tych, którzy rozpoczynają pracę w szkole lub przedszkolu i zastanawiają się nad „matematyczną wyprawką” dla swoich uczniów. Spinacze do bielizny Od najtańszych drewnianych, nielakierowanych i z cienkiego plastiku, przez mocniejsze, zdobione, czy w ciekawych kształtach.

Karty do gry Choć czasem można spotkać się ze zdziwieniem ze strony rodziców :) Tutaj również oferta jest szeroka. Kostki do gry Tutaj znów rynek pełen jest niesamowitych propozycji. Taśma metrowa Najtańszy produkt w całym zestawieniu. Druciki kreatywne Nie pomyliło mi się z plastyką, zdecydowanie! Patyczki do lodów Nazywane tak potocznie, ja jednak z czystym sercem polecam patyczki laryngologiczne.

Podsumujmy. Blog - Szkolne Inspiracje. Matma inaczej. Celebrate Pi Day with this Fun Facts Infographic — Mashup Math. Best Pi Day Activities for the Classroom. Math deserves its own day, don’t you think? Join the fun of Pi Day, celebrated on March 14 (3.14, get it?). Here are 31 Pi Day activities that you’ll circle back to year after year. Just a heads up: WeAreTeachers may collect a share of sales from the links on this page. We only recommend items our team loves!

1. Just like our ol’ mathematical friend pi, paper chains can be endless … in activity time, length, and fun! Source: Mostly Poetry 2. Hold a contest to see who can recite the most digits of pi, and reward them with… pie! 3. Get started on that memorization with this catchy song about the firsts 100 digits of pi. 4.

Provide plenty of circular objects like coffee cans, soup cans, pie tins, paper plates, bowls, CDs, candles, and more. Source: Layers of Learning 5. Standards in Puzzles has created a series of puzzles that teach concepts from the Common Core. Get it: Standards in Puzzles Pi Puzzle ($22, Amazon) 6. Learn more: Math Geek Mama 7. Get it: Pi Pizza Cutter ($20, Amazon) 8. 9. 10. The Pi-Search Page. Geometria – Matlekcja. Na ostatnich lekcjach, już po wystawieniu ocen, staram się jak mogę, ale niektórym uczniom już wisi… Ja pracuję na lekcji do ostatniego dzwonka, oczywiście, gdy tylko mam z kim Nie siedzimy i nie liczymy słupków, bo to nudne nawet dla fanatyka matematyki.

Lekcję, o której piszę, otwierała jak zwykle historia, bo bardzo lubię je tworzyć, co potwierdzają wszystkie moje przebrania. Weszłam do klasy z tragiczną miną, ze łzami w oczach i czekałam aż jakiś klasowy wrażliwiec mnie zauważy. Po pytaniu: co się pani stało? Mogłam rozpocząć łzawą opowieść, jak to będę za nimi tęsknić przez te wakacje… Powiedzieć, jak się martwię, czy oni o matematyce będą pamiętać? Czytaj dalej Wisi mi Niedawno salę lekcyjną oblazły różne czarne postacie patrzące przez wielką lupę na wszystko, co się dzieje się na matematyce.

To efekt uboczny mojej walki z uczniami i pogłębiania ich umiejętności dowodzenia, argumentowania swoich racji. Czytaj dalej A udowodnij mi!!! Temat: Poplotkujmy o najpiękniejszym trójkącie… Dwusieczna Kąta. Pi-stacja - Glodni wiedzy! - pi-stacja. Klasa 7 - Matematyka. Pole i obwód | Podstawy geometrii | Matematyka. Classroom Resources. Edukator : Zasoby. Multiteka. Kostki na matmie. Kahoot! Geometria. Pin by Ilona on Matematika | Math, Maths puzzles, Maths algebra. Christmas Math Worksheets. Merry Christmas from Math-Drills.Com where our gift to you is a page of Christmas math worksheets! On this page you will find a selection of Christmas math worksheets and regular math worksheets decorated with Christmas ornaments. Some of the Christmas math worksheets may be fairly large due to the number of images included. We hope you enjoy this page and we wish you the best of the season!

Have a very Merry Christmas and enjoy your time with family and friends. Most Popular Christmas Math Worksheets this Week Various Christmas Math Worksheets A variety of Christmas math worksheets on a variety of math topics. Christmas counting with the 12 Days of Christmas Christmas data analysis The Santa's Route activity is quite a challenge to complete if you are interested in the "correct" answer to the last question. Christmas sorting/ordering worksheets Christmas picture patterns Christmas number patterns A small selection of number patterns worksheets on Christmas themes. Christmas fractions worksheets.

Free Math Worksheets. Strona główna. Matematyka. Compte à rebours. ChartGo the online graph maker. Domowenauczanie.pl - generator. Online virtueller Würfel. Free educational websites. The nightmare of all Englishmen learning foreign languages - grammatical cases The main problem for people from England or United States in learning such languages like Polish, Czech or German are grammatical cases. Polish cases are used to determine a noun's place in the sentence. In German, this affects articles, and some possessive pronouns, but in Polish it actually changes a noun's suffix. This is why the Polish language is actually considered as one of the hardest to learn. Especially for native, English speakers. Nominative: Subject of the sentence, does not affect the noun. The problem is that in English language such cases do not exist.

The site is easy to use and intuitive. . - nominativ (das/die): der Dom - genitiv (des/der): des Domes - dativ (dem/den): dem Dom - akkusativ (das/die): den Dom Seems hard, don't you think? Math-aids. Stevewyborney.