background preloader

Mat

Facebook Twitter

Familjens bästa kycklingsoppa med pastaskruvar och majs. Mat med Suss: Ost- och skinkpaj. Mitt bidrag till lunchen tidigare idag var en klassisk ost- och skinkpaj. Det är faktiskt himla gott tycker jag! Och väldigt enkelt! Min kollega hade gjort en köttfärspaj med lök, oliver och fetaost. Väldigt smarrig, så jag ska be om receptet på den. Ost- och skinkpajen gör man så här: Pajbotten 100 g smör 3 dl vetemjöl 1 krm salt 2 msk vatten Fyllning 150 g rökt skinka 150 g ost (gärna vällagrad) 4 ägg 2 dl mjölk 2 dl grädde 1 krm svartpeppar Arbeta ihop smör, mjöl och salt till en grynig massa.

Skär skinkan i små tärningar. Gaffelkakor med kokos | Nadjaskitchen.se. När jag satte min första tugga i denna kaka kändes det som om jag åkte tillbaka till barndomen. Gaffelkakor med kokos åt jag mycket hos min bästa kompis som hade en bakglad mamma. Dessa är superenkla att göra, precis som alla andra gaffelkakor. Det är bara att blanda ihop alla ingredienser och rulla dem i bollar, lägga på plåt, tryck ut dem lätt med en gaffel och in i ugnen. Inom en halvtimme är första turen klar och det är bara att börja mumsa på dem.

Varför inte överraska dem där hemma med lite småkakor till eftermiddagsfikat? Till cirka 50 stycken behöver du: 200 g smör, 4 msk strösocker, 1 tsk vaniljsocker, 1 1/2 dl kokosflingor, 3 dl vetemjöl Gör så här: Skär upp smöret i en bunke och låt det gärna stå framme en stund så att det får mjukna upp lite. Rulla smeten till små bollar och fördela på en bakpappersklädd plåt med avstånd emellan. Tips på andra Gaffelkakor: Gaffelkakor med choklad och hasselnötter Gaffelkakor med havresmak. Äppelpaj - Smulpaj. En god smulpaj på äpple, serverad med kall vaniljsås... Kan det bli godare? Du behöver Receptet är för 4-6 personer. 125 g smör eller margarin 3 dl vetemjöl 1 dl socker 1/2-1 tsk kanel 3-4 dl skivat eller tärnat äpple Gör så här: Sätt ugnen på 200-225 grader.

Blanda vetemjöl och socker i en bunke. Äldre kommentarer. By blondie. I Tisdags så var vi och firade min lilla mamma lite i förskott... hon fyller faktiskt år idag! Grattis Mamma! Till firandet hade jag bakat en gräddtårta som var fylld med ett lager hallonmousse och ett lager blåbärsmousse. Jag tycker att det blev en lite höstig tårta iallafall med blåbären och hallonen. Tyvärr så glömde jag kameran så tårtbilden blev inte direkt som tänkt. Men trots lite mörk och tråkig bild så var tårtan riktigt god. Tårtbottnen är en tårtbotten som jag i princip alltid gör när jag ska göra ljusa bottnar och den blir lika perfekt varje gång. Enklast när man fyller en tårta tycker jag är att spritsa ut fyllningen med en stor rund tyll för då får man ett jämnt lager över hela bottnen.

En käck liten hjäp till tårtbakandet eller ifall du ska göra cupcakes är spritsstället från tårtdecor.se där man kan fylla påsar och ställa dem i stället så länge medans man gör något annat. Till garnering av tårtan använde jag hallon och blåbär ca ca 250 g tillsammans. Recept Gör så här : 1. 1.