background preloader

אקלים כיתה

Facebook Twitter

אתרים העוסקים בנושא ומביאים מידע והפניות לחומרים רלוונטיים

AKLIM3. Class. AKLIM. מהן מיומנויות למידה? צעד אחד רחוק מידי...

מהן מיומנויות למידה?

לפני כמה ימים בא אלי הילד שלי, וביקש עזרה בהתכוננות למבחן בגיאוגרפיה, שאלתי אותו על מה החומר, נכנסתי לאינטרנט והוצאתי לו את המבחן הראשון מתוך עשרות שהיו שם. למחרת בבוקר הילד מגיע למבחן ומה הוא רואה? , את אותו המבחן שאני הוצאתי לו מהאינטרנט!!... מסתבר שהמורה הלכה צעד אחד רחוק מידי... המאה ה- 21 מביאה שינוי תפיסתי. התפקיד שלנו המורים הוא לדאוג לתלמידים שלנו. מהן מיומנויות למידה? הנה כמה דוגמאות למיומנויות למידה: סיכום ותמצות, פתרון מבחנים, סביבת לימוד נכונה, זמני לימוד וחומר לימוד, ייעול הזיכרון, התמדה והתמודדות עם שחיקה, הכנה מנטאלית לבחינות, למידה מכשלונות ועוד.

מה בא קודם, קשה או שנוא? הנה פרוט של מיומנות אחת העוסקת בכל הקשור ללמידה ותרגול: הנטייה הטבעית של כולנו היא להקדיש זמן למה שאנו אוהבים ולמה שיעניק לנו סיפוק מידי. לא מפתיע שגם התלמידים שלנו מתנהגים באופן דומה. אז מה עושים? לומדים מהקשה אל הקל ככל שהמקצוע קשה יותר, אהוב פחות ומובן פחות, הוא יהיה הראשון שיקבל התייחסות ותשומת לב. עכשיו, ברור שהתלמיד לא חושב ככה... מתירנות מול סמכות. הורות 2012 - תמונת מצב - סוף שבוע - הארץ.

עשר בבוקר.

מתירנות מול סמכות. הורות 2012 - תמונת מצב - סוף שבוע - הארץ

ביתם של ג'ולי ודניאל עובד, קיבוץ חוקוק. עד לפני שנתיים, ג'ולי עובד, בת 41, היתה פוקדת מדי יום את אתר "באופן טבעי", שמספק תמיכה להורים ומידע בסוגיות של חינוך ביתי, גידול ילדים ואקולוגיה. את שלושת ילדיה, עדן (7), מאי (5) ונעם (3), גידלה בבית כולל הנקה מאוחרת ("כשנעם נולדה ניסיתי להניק את שתיהן בבת אחת אבל אחרי חודש נשברתי") ושינה משותפת ("רק לפני חודש הפרדנו את המזרנים בחדר השינה, אבל עדיין כולנו באותו החדר"). אנחנו נפגשים בביתם בקיבוץ. בשנתיים האחרונות הם חלק מקהילה המונה כארבעים משפחות, שהצטרפו לקיבוץ ומנהלות מערכת חינוך משלהן ואורח חיים אקולוגי. השעה עשר בבוקר והזוג עובד נהנה מעוד בוקר ללא ילדים, דבר שלא היה מובן מאליו עד לפני שנתיים. ברגע שהילדים נולדו, משהו בתוכה ידע שזה יהיה אחרת. התמודדויות עם בעיות שינה? דניאל, יליד חיפה, הוא תוצר החינוך הישראלי-קונבנציונלי. השינוי חל לאחר הלידה השלישית. ג'ולי עובד ומשפחתה. בעצם נדדתם בעקבות החינוך? ג'ולי: "באנו בשביל החינוך. דניאל: "פגשנו מקום רך, עם הקשבה, המון יצירה טבעית, הפעלה מסודרת.

מס"ע - התמודדות עם קונפליקטים בכיתה. להלן סיכום של הפרק על התמודדות עם קונפליקטים בכיתה: עימותים בין תלמידים לתלמידים ובין תלמידים למורים הם חלק בלתי נפרד מחיי הכיתה, הם אינם מצביעים על בעייתיות מיוחדת, אך הם מחייבים תשומת לב ולפעמים אף התערבות או פעולה מונעת.

מס"ע - התמודדות עם קונפליקטים בכיתה

המאמר מתאר היבטים שונים של עימותים בכיתה ודרכי התמודדות עמם. המאמר מתאר בחלקו הראשון את הבנת מהותו של הקונפליקט, סוגי קונפליקטים, שלבים בהתפתחותו הקונפליקט. בחלקו השני מתאר ומדגים המאמר (שהוא חלק מספר על חינוך כיתה) את הסוגים השונים של הקונפליקטים וכיצד הם באים לידי ביטוי בכיתה באופנים שונים. ניהול כיתה – היבטים לימודיים וחברתיים. דרכים לפיתוח הכיתה כקבוצה חברתית לומדת.

ניהול כיתה – היבטים לימודיים וחברתיים

עיצוב אקלים חינוכי חיובי מונע אלימות. "מורה שאינו ידיד של תלמידיו - אינו יכול להיות מורה טוב, אולם רעות בלבד אינה מספקת.

עיצוב אקלים חינוכי חיובי מונע אלימות

המורה חייב לשלוט בטכניקה של העתקת-עמדתו הידידותית לפעולות קונסטרוקטיביות, העשויות לסייע לתלמיד". (דרייקורס) שיעורי האלימות הגבוהים במדינת ישראל בכלל ובמערכת החינוך בפרט, מאתגרים את בתי-הספר לפעול לשיפור המצב, לנוכח אי-הנחת מהמצב הקיים. במאמרנו נתמקד בעיקר בפעילות מניעה שתבוא לידי ביטוי בעיצוב אקלים חינוכי מיטבי מונע אלימות. תפקיד ביה"ס בשינוי ההוויה הנתונה יש הגורסים כי האלימות בקרב בני הנוער ניזונה מתרבות אלימה בחברה הישראלית, אולם לדעתנו, ביה"ס איננו משמש רק ראי לחברה, אלא תפקידו לחתור ללא הרף לשנות את ההוויה הנתונה שהאלימות תופשת בה מקום ניכר, ביה"ס צריך וגם יכול לחנך למניעת אלימות!

למותר לציין שהמשך המצב הקיים - זרעי-פורענות טמונים בו הן לאופיה העתידי של החברה בישראל והן לבריאותם הנפשית של ילדי דור העתיד, כפי שמשתקף במחקרו של אולנדיק (1996) שמביא ממצאים על-פיהם צעירים שהיו קורבנות לאלימות או שהיו עדים למעשי אלימות - מפתחים בעיות רגשיות, התנהגותיות וקוגניטיביות, לפעמים עד כדי תסמונת פוסט-טראומטית. 1. 2. 3. אקלים כיתה. אקלים כיתה הנו מושג רחב הכולל בתוכו ממדים רבים והוא מכונה בפי חוקרים גם "אווירת כיתה" או "סביבת כיתה", כשההתייחסות היא לחדר הכיתה בו מתקיימים תהליכי הוראה ולמידה ולמרכיבים המשתתפים והמשפיעים על תהליכים אלה ועל תוצאותיהם (Moos, 1979; Fraser & Walberg, 1991 ) ארבע מרכיבים באקלים כיתה: פתיחות: אקלים כיתה פתוח מאופיין בפתיחות התנהגותית ומחשבתית של התלמידים ושל המורה.

אקלים כיתה

אקלים כיתה תומך מאופיין בתמיכת המורה בתלמידים ובתמיכת התלמידים בחבריהם לכיתה ברמה רגשית-חברתית וברמה קוגניטיבית. תמיכה: אקלים תומך נתפס כאקלים מעודד, מערב, מקבל, עוזר ומשתף. יש בו טיפוח, השתייכות, לכידות וקרבה. כל חברי הכיתה מרגישים עצמם כחלק מהמסגרת החברתית שוויוניות: אקלים שוויוני מאופיין ביחס שוויוני של המורה כלפי כל התלמידים, וביחס שוויוני של התלמידים כלפי כל אחד מחברי הכיתה. סדר ונוהל: קיימת מערכת ברורה של כללים הידועים לתלמידים ולמורים. חדשנות חינוכית. אבחון פסיכולוגי. אקלים חינוכי מיטבי בכיתה פרוט נושא ההשתלמות השתלמות זו הינה סדרת מפגשים של לימוד, שיתוף וחוויה במטרה לפתח ולהעצים את עבודתו של המורה.

אבחון פסיכולוגי

הסדנה תתמקד בחוויותיו של המורה, תוך דיון משותף על העבודה החינוכית בתוך כותלי הכיתה. ההשתלמות באה במטרה לגעת בעולמו המקצועי של המורה, תוך שילוב בין התיאוריה לבין חוויית העבודה בבית הספר. ביחד אנו נלמד כיצד לקדם אקלים חינוכי בבית הספר, נעמיק בגורמים להגברת המוטיבציה של תלמידינו, נעסוק בסוגיות של בין מורה, תלמיד והורה ונדון בהיבטים של המורה כמנהיג המהווה חלק ממערכת החינוך. מטרות ההשתלמות אקלים כיתתי, תוך בחינת סוגיות של יצירת שינוי בכיתה. מסגרת המפגשים: ההשתלמות מורכבת משני חלקים, החלק האחד יתמקד בהעברת חומר תיאורטי ומקצועי תוך דיון על המשמעויות המעשיות בעבודתם של המורים עם ילדים והורים. תכנית לימודים – ראשי פרקים מרכזיים:1. להכיר לילד את התנהגותו, את רגשותיו ואת יכולותיו. 3. על שלושה צרכים: הצורך בקשר ושייכות; הצורך בתחושת יכולת; והצורך באוטונומיה.