background preloader

Yerli

Facebook Twitter

İşte Gerçek Efsane Sesler. SADE İÇİN ULUMALAR. Ciné-sabotaj “Bazen insanın küçük görme duygusunu idareli bir şekilde kullanması gerekir çünkü bunu hak eden çok fazla kişi vardır.”

SADE İÇİN ULUMALAR

(Chateaubriand) EMMA GOLDMAN: dans edemeyeceksem bu benim devrimim değildir! Emma Goldman, 27 Haziran 1869 yılında, o dönemler Rusya’nın kontrolünde olan Litvanya’da bir Yahudi ailenin kızı olarak dünyaya geldi. 13 yaşındayken ailesi ile birlikte St.

EMMA GOLDMAN: dans edemeyeceksem bu benim devrimim değildir!

Petersburg’a taşındı. Kısa bir süre sonra II. Aleksander’ın öldürülmesiyle başlayan siyasi kargaşa ve baskıdan Yahudiler de etkilendi ve katliamlara maruz kaldılar. Aile bu karışık ortamda maddi sıkıntılar yaşadı ve Goldman okulu bırakmak zorunda kalarak bir fabrikada çalışmaya başladı. Reset! - Kupka Röportajı. İstanbul Indie Sahnesi # 3 Kupka Röportajı İstanbul Indie sahnesinin sevdiğimiz gruplarından Kupka ile iş çıkışı röportaj yapmak üzere Kadıköy'de sözleşiyoruz.

Reset! - Kupka Röportajı

Aniden bastıran yağmur, soruları ofiste unutmak, arabasına bindiğiniz taksicinin baston kilitle kovalanması türünden aksilikler içerisinde şans, biraz da olsa bizden yana gidiyor; yoldan taksi çevirir gibi denizden vapur çeviriyoruz ve tam vaktinde Arkaoda'da oluyoruz. Bundan sonrası ise oldukça keyifli… Buyrun: THYMOS - Tarkovski ile Filmleri Üzerine. - Nereden aklınıza geldi ilk filminiz "İvan'ın Çocukluğu" nun konusu?

THYMOS - Tarkovski ile Filmleri Üzerine

- TARKOVSKİ: Biraz tuhaf bir hikayesi var bu filmin. Mosfilm stüdyoları filmin yapımına başka bir ekiple başlamıştı. Filmin yarısından fazlası bu ekiple çekildi, paranın yarısı harcandı ama sonuç öylesine kötüydü ki, yapımcı firma filmin çekimini durdurmak zorunda kaldı ve yeni bir yönetmen aramaya başladı. Önce isim yapmış yönetmenlere başvuruldu, sonra daha az tanınmışlara. Hepsi de bu yarım filmi devralmayı reddetti. TANGOLAR. Tangoların Arjantin’de doğup oradan tüm dünyaya yayıldığını hepimiz biliriz.

TANGOLAR

Bu aslında çok uzun ve kademeli bir serüvendi. Önceleri sözsüzdü, dansının içinde erotik öğeler olduğu varsayıldı; çünkü tangoya kadar kucaklaşılarak yapılan başka bir dans türü yoktu. Sonra bu müziğe sözler yazıldı. Uzun, ince yolcular. “Dansöz, prenses, berduş, müvezzi, amigo, feylesof, serüvenci, müzisyen, hayali, “tarzan”, şair, bakan, illüzyonist, hippiler kraliçesi, ses sanatçısı, muhabir…37 portre: Her boydan her soydan, hem birbirinden hem herkesten çok farklı değişik zaman ve mekanlarda ömür sürdüler.

Uzun, ince yolcular

Çoğu şimdi hayatta değil; kimi intihar etmiş, kimi cinayete kurban gitmiş, bazılarınınsa akibeti meçhul.” Türkiye’nin en önemli araştırmacı gazetecilerinden ve yakın dönem Türkiye tarihi uzmanlarından Ümit Bayazoğlu “Uzun İnce Yolcular 37 Portre” kitabının arka kapağında bunları yazarak bize nasıl bir yolculuğa çıkacağımızın haberciliğini yapıyordu. Aşık Ali İzzet Özkan - Ozanlarımız. Kader Torbası Kader torbasına elim uzattım Tecelli kâğıdım karalı çıktı Ömür defterine bir yol göz attım Dertlerim içinde sıralı çıktı.

Aşık Ali İzzet Özkan - Ozanlarımız

Www.dunya48.com/dosya/tarikat/Necip HABLEMITOGLU - Kostebek.pdf. Ustalara Saygı : Cocteau Twins. Bir Ezop Masalında anlatıldığı gibi bir gün fareler bir araya gelirler ve başlarına musallat olan bir kediden kurtulma planları yaparlar.

Ustalara Saygı : Cocteau Twins

Pek çok fikir öne sürülür. Hiçbiri kabul görmez. En sonunda genç bir fare kedinin boynuna bir çan asmayı önerir. Böylece kedi kendilerine yaklaşırken farkına varacak ve kaçabileceklerdir. Bu öneri herkes tarafından alkışlarla onaylanır. Fake, Face, FUCKBUK - Delikasap. Cep telefonuyla kendi artistik (?)

Fake, Face, FUCKBUK - Delikasap

Resimlerini çekip çekip, yol geçen hanının duvarlarına yapıştırmanın bir hastalık olduğunu ne zaman anlayacak acaba fake fuck facebukçu sıfır numara narsistler? Aslında listesindeki insanların %99'u umurunda değilken, sadece egosunu şişirirken sosyal medya denen bu angut mekanlarda, sosyal bir yaratık olmaktan ne denli uzaklaştığının, nasıl da klişe bir ifade biçiminin içine hapsedildiğinin farkında değil insan denen maymuna kurban olasıca bozuk ürün. Oralara özgür ortam diyenin kıçına amerikanın özgürlük heykeli girsin meşalesiyle beraber. Beach House "Teen Dream" Beach House yepyeni bir albümle karşımızda, aslında karşımızda olacak.

Beach House "Teen Dream"

Teen Dream’in çıkışı 26 Ocak 2010 görünse de vahşi teknolojik dünya bazı şeyleri gittikçe hızlandırdı ve neredeyse şarkıların artık kulaklarımızda aşınmasına bile sebep oldu. 2006 yılından beri iki yıl aralıkla verdikleri albümlere bir yenisi daha eklenecek. Klasik olarak Beach House bu albümde de çizgi dışına çıkaran bir şarkı yapmamış. Bunu hayal kırıklığı ile değil aslında gayet sevinerek söylüyorum, onlar da ne istediğini bulan ve bunda ilerleyen kişiler gibi geliyor bana. Tai-Chi Chuan. BaNaNé. Tuğçe was born in Istanbul in 1985. Having had quite a music and art related childhood, she later became interested in photography. Her first exhibition took place at Galata Perform’s Visibility Project 2 years ago. Currently she’s continuing to perform in her band Kahinar which she founded with Serkan Alkan, and also praparing a photography project focussing on Turkey’s “underground” bands.

When did your interest for photography begin? Immediately after seeing what happens in a dark room (in my highschool years). Which local and international artists do you admire? What do you think about the art scene in Turkey? What do you do in your free time? Doğunun uzağından gelen saykodelik tınılar - Seul’de turistik amacı aşan bir gezi: Saykodelik müziğin ne olduğu hakkında Erkin Koray’ın yanlış hatırlamıyorsam 60lı yılların sonunda yapmış olduğu öz ve yerinde bir tanım vardır: “Beat müziğinin geliştirilmiş ve sertleştirilmiş şeklidir. Bu tür müzik insanın sinir sistemi üzerinde müthiş etki yapar.” der Erkin Koray dönem röportajlarının birinde. O dönemden günümüze saykodelik müziği değerlendirirken aklımın bir yerlerinde hep bir başucu tanımı olarak kalmıştır bu tanım. Seul sokaklarında aslında “hiç hesapta yokken” diye nitelendirilebilecek bir seyahatin öznesi olarak, yukarıdaki tanım yine aklımın bir köşesinde sakince şekerlemesini yaparken, şehrin öğrenci semti Hongdae’de yürümekteydim.

San Ul Lim’i arıyordum derken tabii ki yürürken grup elemanlarının 25 sene sonraki hallerine birden bire sokakta rastlamayı falan ummuyordum. Aslında arıyor olduğum şey, bir müzik ortamında San Ul Lim diyip öncelikle grubun günümüz Koresinde ne kadar hatırlanıyor olduğunu öğrenmekti. MGMT - Oracular Spectacular (2008)

TÜRKİYELİ ROCK VE NEKROPSİ'NİN PSYCHEDELIC KUBBESİ - Delikasap. İkinci Dünya Savaşı'nın hemen ardından, çok sayıda gençlik kültür hareketleri ortaya çıkmıştır. Bu kültürlerin bir kısmı belirli bir müzik türü etrafında bir araya gelirken, bir kısmı da kendi müzikal tarzlarını yaratmışlardır. Rock'n'roll'dan altmışların psychedelic'ine, Beat Kuşağı'ndan punk'a kadar birçok akım, dünyanın farklı bölgelerine yayılmıştı o dönemlerde. “Shoegaze öncülerinden: Lush” 1987 yılında kurulan ve 1998 yılında dağılan İngiliz alternatif rock grubu Lush, şüphesiz shoegaze denildiğinde ilk akla gelen gruplardan biri.

Vokalde Meriel Barham, gitarda Emma Anderson, gitarda Miki Berenyi, davulda Chris Acland ve basta Steve Rippon’dan oluşan grubun, 1992 yılında çıkardığı Spooky albümü, İngiltere listelerinde en iyi albüm olarak 7. sıraya kadar yükseldi. Ayrıca, 1991 yılında piyasaya sürülen “For Love” adlı single, İngiltere’nin en iyi 40 single listesinde yer aldı. Albümler Scar (mini albüm) – 1989 Spooky – 1992 Split – 1994 Lovelife – 1996. Latif Mutlu. Başını Eğmeyen Kadın: Suat Derviş / Edebiyat. Riot grrrl manifestosu. Arthur Cravan. "Bir adam hatırlıyorum. 1887 yılında, dünyaya Lozan adlı bir kentten gelen. Fabian Avenarius Lloyd adıyla ayak bastığı yerin yüzünü Arthur Cravan olarak terk eden. Halasıyla evli olduğunu öğrendiği anda öz babası olarak kabul ettiği Oscar Wilde’a Dünyanın Kralı unvanını veren. 1968 DÜNYAYI SARSAN YIL - OYNAKBEYi.

» Nil Göncü ,Tugay Toksöz ve Hippiler Kraliçesi Perihan. Amadeo Preziosi. Yaşamı. Sakallı Celal. Harf Devrimi. Www.altkitap.net/wp-content/uploads/2012/12/Filmlerle-SEyrusefer-Sukran-Yucel.pdf. Metin Avdaç ile Belgesel Ödülleri Üzerine Söyleşi. ‘Kor ve Ateş Yılları’ İstanbul Film Festivalinde.