background preloader

Szkoły leśne

Facebook Twitter

Leśna Szkoła, to rodzaj alternatywnej placówki edukacyjnej, w której dzieci spędzają czas i uczą się w żywym kontakcie z naturą.

Dzięki temu odkrywają jej prawa, rytm oraz potrafią korzystać z zasobów i nimi gospodarować. Dodatkowo - stałe obcowanie z przyrodą, nieporównywalnie do innych aktywności - rozwija kreatywność, uspokaja, ułatwia koncentrację, poprawia zdolności poznawcze oraz uczy krytycznego myślenia. Czym są szkoły leśne? Szkoły leśne, czyli powrót do natury. “Uczenie dzieci kontaktu z naturą powinno być jedną z najważniejszych aktywności w ich życiu.” – Thomas Berry “Człowiek należy do natury” – mawiał zawsze mój wujek, ale dopiero ostatnio w inny sposób pomyślałam o jego słowach.

Szkoły leśne, czyli powrót do natury

Na co dzień często żyjemy trochę obok, niejednokrotnie traktując przyrodę jak wroga. A żyjąc w miejskiej dżungli, ile tej przyrody mamy? Ot, jakiś okazjonalnie mijany park lub skwer. Będąc niedawno na spacerze w lesie i wdychając zapach świeżego powietrza, rozkoszując się kolorami i dźwiękami, zdałam sobie sprawę jak dawno tego nie robiłam i jak bardzo było mi za tym tęskno… za momentami, w których rytm zwalnia, puls się uspokaja i wszystko wydaje się znów prostsze. Edukacja alternatywna: Szkoły Leśne (Webinar) Leśne przedszkola - bez murów, z otwarciem na naturę. Przedszkole bez ścian i sufitów, w którym dzieci spędzają czas niemal wyłącznie na zewnątrz, gdzie dorośli opiekunowie nie nadzorują, a towarzyszą, gdzie nie ma tradycyjnych zabawek, a dzieci bawią się tym, co znajdą na ziemi i co same zbudują...

Leśne przedszkola - bez murów, z otwarciem na naturę

Brzmi niewiarygodnie? Jeszcze do niedawna w naszym kraju taka forma edukacji przedszkolnej nie miała racji bytu, ale w krajach skandynawskich, w Niemczech, Austrii, Szkocji, Czechach, a także w Japonii i USA leśne przedszkola działają od kilku lub kilkudziesięciu lat i cieszą się dużą popularnością. Są zlokalizowane w lesie, na łąkach, na plaży. Każde miejsce, które inspiruje i łączy z naturą jest idealne. Do tej bajkowej scenerii murowany budynek nie pasuje, jednak zdarza się, że ze względów administracyjnych takie miejsce powstaje. Forest School Wales. Introduction to Forest School.

Forest schools: fires, trees and mud pies. Golden leaves are falling, wood smoke is rising, and my daughter Milly finds a dressing-up box incongruously placed in a small paddock, puts on a silky pink top and sunhat and climbs a tree.

Forest schools: fires, trees and mud pies

Below her, one boy waves a toy plastic chainsaw at another. “I’m going to chop you,” he says. “It’s a tool, not a weapon,” says his mum, making sure he is safe. Parents are shivering in the cold but no children are complaining. Forest School Association. Forest School is an inspirational process, that offers ALL learners regular opportunities to achieve and develop confidence and self-esteem through hands-on learning experiences in a woodland or natural environment with trees.

Forest School Association

Forest School is a specialised learning approach that sits within and compliments the wider context of outdoor and woodland education. ‘Forest School is a feeling you can’t put into words.' Tonicha, aged 9 The ethos is shared by thousands of trained practitioners across the UK and beyond. Forest Schools - 15 Years of Training The Best Forest School Practitioners.