background preloader

O edukacji alternatywnej

Facebook Twitter

Edukacja alternatywna - skupiona na dziecku, wspierająca jego kompetencje, pozbawiona ocen, przymusu i sztucznych hierarchii, często realizowana w szkołach pracujących alternatywnie do tego, co proponuje edukacja systemowa.

„Edukacja Alternatywna, jej założenia, koncepcje i zastosowanie w szkolnictwie.” Plan pracy: Pojęcie Edukacji AlternatywnejIstota i założenia Edukacji AlternatywnejZałożenia ogólne szkolnictwa alternatywnegoCharakterystyka wybranych koncepcji alternatywnychkoncepcja Celestyna Freinetapedagogika Rudolfa Steinerasystem Marii Montessorikoncepcja Marii Cackowskiej I Pojęcie Edukacji Alternatywnej.

„Edukacja Alternatywna, jej założenia, koncepcje i zastosowanie w szkolnictwie.”

Koncepcje i zasady kształcenia alternatywnego przedstawione krótko i zwięźle w formie slajdów. ALTERNATYWNE KONCEPCJE EDUKACJI – CELESTYNA FREINETA. · Edukacja Alternatywna to swoistego rodzaju forma opozycji wobec państwowego i sformalizowanego systemu szkolnego.

ALTERNATYWNE KONCEPCJE EDUKACJI – CELESTYNA FREINETA

O Edukacji Alternatywnej mówimy wtedy, gdy stwarza ona wybór pomiędzy co najmniej dwiema możliwościami w sferze uczenia się człowieka. Charakterystyczną cechą omawianej edukacji jest odrzucenie pewnych elementów tradycyjnej szkoły np. . : Neuropedagogika i neurodydaktyka - tendencje XXI wieku -artykuł z Chowanna. Szkoły alternatywne w Polsce. Spis treści W ciągu ostatnich kilku lat możemy zaobserwować w Polsce rozkwit szkół alternatywnych.

Szkoły alternatywne w Polsce

Na świecie ich rozwój trwa już od dobrych 100 lat. W naszym kraju pierwszy alternatywny nurt w wychowaniu zapoczątkował Janusz Korczak. Alternatywne nauczanie według Tildy Swinton. Swinton ma w planach budowę szkoły z prawdziwego zdarzenia, jednak póki co priorytetem jest zebranie funduszy na stypendia.

Alternatywne nauczanie według Tildy Swinton

Część lekcji odbywa się w środku, część na zewnątrz, częsta zmiana miejsc jest tutaj czymś zupełnie normalnym i doskonale zorganizowanym. Gdzieś między warsztatami muzycznymi a lekcją angielskiego, dzieci rzucają na sąsiednim polu... oszczepami. – Pracując na dworze, doświadczasz wszystkiego: matematyki, geometrii, fizyki, chemii, sztuki, poznajesz proces współpracy, estetykę koloru i kształtu – tłumaczy Zajączkowski, wspominając tworzenie kajaków, które dzieci robiły własnoręcznie bez użycia maszyn. Ich praca nie jest poddawana ocenie. Uczniowie sami dokumentują swoje postępy w specjalnych książkach, które projektują według własnego planu i poczucia estetyki. Dlaczego stawiam na edukację alternatywną? – subiektywna ocena. Edukacja alternatywna w Polsce budzi sporo emocji, choć nie jest żadnym novum, lecz sprawdzonym modelem, z własną literaturą i badaczami.

Dlaczego stawiam na edukację alternatywną? – subiektywna ocena

Obawy i pytania, które zadają rodzice podczas spotkań otwartych są bardzo podobne: czy dziecko poradzi sobie potem w realnym świecie? Czy się czegoś nauczą, jeśli nikt nie popędza? Spróbujmy zapytać inaczej: Czy ten realny świat polega na oglądaniu pleców kolegów przez kilka lat i udzielaniu odpowiedzi na testy, czy może na życiu w społeczeństwie zróżnicowanym wiekowo i kulturowo? A może szkolenie? Webinar: Edukacja alternatywna. Podczas wykładów online uczestnicy zapoznają się m.in. z edukacją domową, szkołami demokratycznymi, przyjazną dziecku pedagogiką – metodami: waldorfską i montessori.

A może szkolenie? Webinar: Edukacja alternatywna

Dowiedzą się czym jest unschooling oraz wiele innych dostępnych narzędzi, które pomogą przyglądać się procesowi rozwoju dziecka. Na pierwszym spotkaniu uczestnicy będą szukać odpowiedzi na pytania: – dlaczego warto tworzyć alternatywy do edukacji systemowej? TEDxWroclawUniversityOfEconomics. Why Alternative Education Needs to Go Mainstream. Definition of Alternative Education by Merriam-Webster. An Introduction to Educational Alternatives.