background preloader

O edukacji alternatywnej

Facebook Twitter

„Edukacja Alternatywna, jej założenia, koncepcje i zastosowanie w szkolnictwie.” Plan pracy: Pojęcie Edukacji AlternatywnejIstota i założenia Edukacji AlternatywnejZałożenia ogólne szkolnictwa alternatywnegoCharakterystyka wybranych koncepcji alternatywnychkoncepcja Celestyna Freinetapedagogika Rudolfa Steinerasystem Marii Montessorikoncepcja Marii Cackowskiej I Pojęcie Edukacji Alternatywnej Aby w pełni zrozumieć zjawisko Edukacji Alternatywnej, na wstępie należałoby wyjaśnić samo jej pojęcie.

„Edukacja Alternatywna, jej założenia, koncepcje i zastosowanie w szkolnictwie.”

Edukacja Alternatywna to swoistego rodzaju forma opozycji wobec państwowego i sformalizowanego systemu szkolnego. O Edukacji Alternatywnej mówimy wtedy, gdy stwarza ona wybór pomiędzy co najmniej dwiema możliwościami w sferze uczenia się człowieka. Charakterystyczną cechą omawianej edukacji jest odrzucenie pewnych elementów tradycyjnej szkoły np - odejście od demokratyzacji państwowego systemu szkolnego na rzecz autentycznej humanizacji edukacji - uznanie aktywności dzieci i dzień ich pracy za podstawową organizacyjną formę edukacji.

Koncepcje i zasady kształcenia alternatywnego przedstawione krótko i zwięźle w formie slajdów. ALTERNATYWNE KONCEPCJE EDUKACJI – CELESTYNA FREINETA. · Edukacja Alternatywna to swoistego rodzaju forma opozycji wobec państwowego i sformalizowanego systemu szkolnego.

ALTERNATYWNE KONCEPCJE EDUKACJI – CELESTYNA FREINETA

O Edukacji Alternatywnej mówimy wtedy, gdy stwarza ona wybór pomiędzy co najmniej dwiema możliwościami w sferze uczenia się człowieka. Charakterystyczną cechą omawianej edukacji jest odrzucenie pewnych elementów tradycyjnej szkoły np. Neuropedagogika i neurodydaktyka - tendencje XXI wieku -artykuł z Chowanna. Szkoły alternatywne w Polsce. Spis treści W ciągu ostatnich kilku lat możemy zaobserwować w Polsce rozkwit szkół alternatywnych.

Szkoły alternatywne w Polsce

Na świecie ich rozwój trwa już od dobrych 100 lat. W naszym kraju pierwszy alternatywny nurt w wychowaniu zapoczątkował Janusz Korczak. Zwracał on uwagę na wolność, odpowiedzialność, relacje społeczne i uważność na dziecko. Po wojnie, z oczywistych powodów, rozwój szkół alternatywnych mógł nastąpić dopiero po 1989 roku. Obecnie powstają nie tylko nowe szkoły waldorfskie i Montessori, ale także coraz większe zainteresowanie wzbudzają szkoły demokratyczne, działające na zasadzie unschoolingu, szkoły leśne, w najbliższym czasie powstanie pierwsza w Polsce szkoła gestaltowska.

Programy szkół systemowych oraz prywatnych, a nawet alternatywnych, w deklaracjach są do siebie coraz bardziej podobne. Oto krótka charakterystyka poszczególnych szkół alternatywnych rozwijających się w Polsce: Szkoły Montessori Pierwsze placówki Marii Montessori powstały na początku XX wieku we Włoszech. Alternatywne nauczanie według Tildy Swinton. Swinton ma w planach budowę szkoły z prawdziwego zdarzenia, jednak póki co priorytetem jest zebranie funduszy na stypendia.

Alternatywne nauczanie według Tildy Swinton

Część lekcji odbywa się w środku, część na zewnątrz, częsta zmiana miejsc jest tutaj czymś zupełnie normalnym i doskonale zorganizowanym. Gdzieś między warsztatami muzycznymi a lekcją angielskiego, dzieci rzucają na sąsiednim polu... oszczepami. – Pracując na dworze, doświadczasz wszystkiego: matematyki, geometrii, fizyki, chemii, sztuki, poznajesz proces współpracy, estetykę koloru i kształtu – tłumaczy Zajączkowski, wspominając tworzenie kajaków, które dzieci robiły własnoręcznie bez użycia maszyn. Ich praca nie jest poddawana ocenie. Uczniowie sami dokumentują swoje postępy w specjalnych książkach, które projektują według własnego planu i poczucia estetyki.

Dlaczego stawiam na edukację alternatywną? – subiektywna ocena. Edukacja alternatywna w Polsce budzi sporo emocji, choć nie jest żadnym novum, lecz sprawdzonym modelem, z własną literaturą i badaczami.

Dlaczego stawiam na edukację alternatywną? – subiektywna ocena

Obawy i pytania, które zadają rodzice podczas spotkań otwartych są bardzo podobne: czy dziecko poradzi sobie potem w realnym świecie? Czy się czegoś nauczą, jeśli nikt nie popędza? Spróbujmy zapytać inaczej: Czy ten realny świat polega na oglądaniu pleców kolegów przez kilka lat i udzielaniu odpowiedzi na testy, czy może na życiu w społeczeństwie zróżnicowanym wiekowo i kulturowo? Czy o zasadach przyznawania kredytu uczymy się, bo ktoś nam każe, czy dlatego, że jest potrzebny? Wszyscy chodziliśmy do normalnej szkoły i jakoś żyjemy To częsty argument ludzi, którzy podejrzliwie patrzą na nurt wolnościowy w polskiej (i nie tylko) edukacji. Dzieci, rodzice, pracownicy – wszyscy aktywnie współdziałają na rzecz społeczności szkolnej. A może szkolenie? Webinar: Edukacja alternatywna. Podczas wykładów online uczestnicy zapoznają się m.in. z edukacją domową, szkołami demokratycznymi, przyjazną dziecku pedagogiką – metodami: waldorfską i montessori.

A może szkolenie? Webinar: Edukacja alternatywna

Dowiedzą się czym jest unschooling oraz wiele innych dostępnych narzędzi, które pomogą przyglądać się procesowi rozwoju dziecka. Na pierwszym spotkaniu uczestnicy będą szukać odpowiedzi na pytania: – dlaczego warto tworzyć alternatywy do edukacji systemowej? – jakie mamy dostępne możliwości? TEDxWroclawUniversityOfEconomics. Why Alternative Education Needs to Go Mainstream. Definition of Alternative Education by Merriam-Webster. An Introduction to Educational Alternatives. Originally published in Paths of Learning. by Robin Ann Martin November 2000 Contents: Opening Comments Terminology Confusion Qualities for Distinguishing Alternatives Types of Schools Types of Education School Choice Concluding Remarks For More Information Notes Can teachers and parents develop approaches for interacting with children that are more developmentally sensitive to the unique needs of each child?

An Introduction to Educational Alternatives

Can schools provide students with the tools and resources for living more integrated lives with the community and with the planet? This paper offers a heartfelt exploration into educational alternatives that exist today between the cracks of mainstream education and culture which are learner-centered, progressive, and holistic. Words, Words, Words! Confusions in communication and terminology are perhaps the most difficult hurdles for discussing educational alternatives. Teachers in alternative education use the same words as other teachers but often mean completely different things.