background preloader

Alenp

Facebook Twitter

Psikoloji Teknoloji Enstitüsü. Uçma fobisi(Uçak korkusu), mevcut ruhsal bozukluklar sınıflandırma sistemi kapsamında spesifik fobiler altında durumsal bir fobi türü olarak tanımlanmaktadır.

Psikoloji Teknoloji Enstitüsü

Amerikan haberlerine göre, insanların %10’u uçma konusunda ciddi düzeyde korku duymakta ve mümkünse bundan kaçınırlar ve %15’i ise oldukça fazla rahatsızlık duymasına rağmen uçmaya devam etmekte. Uçma korkusu olan kişiler, nüfusun %3’ünü temsil eder. Uçma Fobisi Nedenleri Uçma korkusu genellikle diğer korkular ve fobilerle ilişkilidir. Bu gibi durumlarda, bireyler daha büyük endişe biçimleri yaşarlar. Sosyal fobiler de ayrıca bu fobiyi tetikleyebilir, sivil uçaklarda garip insanlara yakın oturmaktan korkma vb. Bazı fiziksel koşullar bu uçak korkusu ile bağlantılıdır. Uçma korkusu genellikle herhangi bir ilaç veya ilaç ile ilgili değildir. Alen Psikolojik Danışmanlık Merkezi.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Alen Psikolojik Danışmanlık Merkezi

Yaygın anksiyete bozukluğu, aşırı, abartılı anksiyete ve endişe için belirgin bir neden olmaksızın günlük yaşam olayları hakkında endişe ile karakterizedir. Yaygın anksiyete bozukluğu belirtileri olan insanlar her zaman felaket bekler ve sağlık, para, aile, iş veya okul hakkında endişelenmeyi bırakamazlar. Bu kişilerde endişe genellikle gerçekçi değildir veya durum için orantısızdır.

Günlük yaşam sürekli bir endişe, korku ve dehşet haline gelir. Uçak Korkusu için Psikolog - Uzman Psikolog Özlem Koç Özden. Uçak korkusu, mevcut ruhsal bozukluklar sınıflandırma sistemi kapsamında spesifik fobiler altında durumsal bir fobi türü olarak tanımlanmaktadır.

Uçak Korkusu için Psikolog - Uzman Psikolog Özlem Koç Özden

Amerika’da konu hakkında yürütülen çalışmalara göre, insanların %10’u uçma konusunda ciddi düzeyde korku duymakta ve mümkünse bundan kaçınırlar ve %15’i ise oldukça fazla rahatsızlık duymasına rağmen uçmaya devam etmektedir. Uçma korkusu olan kişiler, nüfusun %3’ünü temsil eder. Sanal Gerçeklikle terapi yönteminde kişi korkularıyla ofis ortamında ve rahatlıkla yüzleştirilebilmektedir. Aynı zamanda aşamalı olarak yapılabilen bu yüzleştirme ile kişinin korkularını tetikleyen unsurlar ortaya çıkarılmaya çalışılır. Sosyal Fobi (Sosyal Kaygı) - Psikoloji Teknolojileri Enstitüsü.

Sosyal Fobi Sanal gerçeklik terapisinin en etkili olduğu alanlardan biridir.

Sosyal Fobi (Sosyal Kaygı) - Psikoloji Teknolojileri Enstitüsü

Alen Psikolojik Danışmanlık Merkezi. Yüz yüze terapinin alternatifi olarak özellikle farklı illerde veya diğer ülkelerde yaşayan ve ofis ortamında bizzat bulunma imkanı olmayan danışanlarımız için '' Online Terapi '' hizmetimiz bulunmaktadır.

Alen Psikolojik Danışmanlık Merkezi

Online Danışmanlık nedir? Dijital iletişim teknolojileri çağında gerek akıllı telefonlarımızdan gerekse bilgisayarlarımızdan kolayca ulaşabildiğimiz çeşitli iletişim araçları sayesinde artık uzak mesafeler sorun olmamaktadır. Online bağlanabilmenin bu denli kolaylaşması danışmanlık gibi iletişim gerektiren tüm iş kollarında katkı sağlayıcı yenilikler sağlamıştır. Alen Psikoloji olarak bu bağlamda uzaktan iletişim ile çeşitli nedenlerle ofisimize gelemeyen danışanlarımız için terapi hizmetimizi sağlayabilmek adına bu teknolojiler aracılığı ile ulaşarak destek oluyoruz. Online psikolog her an her yerde yanınızda... Online Terapi hangi durumlarda avantajlıdır?

Alen Psikoloji olarak uyguladığımız terapi ekolleri çerçevesinde öncelikli olarak yüz yüze yapılan görüşmeleri önermekteyiz. 2. 3. Evlilik Terapisti - Uzman Psikolog Özlem Koç Özden. Evlilik Terapisi Evlilik tanımsal açıdan bakınca birlikteliğin yasal bir boyut kazandığı ilişki biçimidir diye ifade edilebilir.

Evlilik Terapisti - Uzman Psikolog Özlem Koç Özden

Birçok kültürde, hepsi olmasa da, erkek ve dişi arasında tanımlanır. Evlilik her durumda ve çeşitli eğitim düzeylerinde gerçekleşir. Evlilik terapisti ise öncelikle engellerle karşılaşan ve ayrılmayı düşünen veya yeniden bağlantı kurma ve ilişkilerindeki yakınlık düzeyini artırma arzusu olan evli veya bağlı çiftlere odaklanır. İnsanlar neden evlenmeyi tercih eder? Farklı disiplinlerden araştırmacılar bu konuyu senelerdir araştırıyor. Evlilik Terapisti Ne Yapar? Bir evlilik psikologu, çiftlerin evlilikleriyle ilgili sorunları çözmelerine yardımcı olmak için çalışır. Bir evlilik psikoloğu, problemlerin kaynağını bulmak için normalde tedavinin ilk birkaç seansında yer alan birçok soru soracaktır. Sosyal Fobi için Psikoterapi - Alen Psikolojik Danışmanlık Merkezi. Sosyal Fobi Sanal gerçeklik terapisinin en etkili olduğu alanlardan biridir.

Sosyal Fobi için Psikoterapi - Alen Psikolojik Danışmanlık Merkezi

DSM V’e gore topluluk önünde konuşmaktan korkma bir sosyal fobi olarak sınıflandırılır. Ancak, belirtilmelidir ki, vakaların %28’i sosyal fobi olarak tanılanmaktadır. Genel olarak, mevcut verilere göre, topluluk önünde konuşma bağlamında nüfusun %33’ü anksiyete yaşamakatdır. Sadece yüksek oranda görülmesi nedeniyle değil, aynı zamanda, kişilerin akademik ve mesleki gelecekleri için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Ayrıca bu alan, kaçınmaların, yüksek olduğu da bir alandır. Uzman Psikolog Özlem Koç Özden. Kendini heyecanlı, gergin ya da zaman zaman diğerlerinin önünde utangaç hissetmek doğal bir durumdur.

Uzman Psikolog Özlem Koç Özden

Çoğu insan bu anlardan geçer. Ancak bazıları için bu durumun verdiği endişe aşırı olabilir. İnsanlar kendilerini çoğu zaman konuşmalarını ve sosyalleşmelerini engelleyecek kadar endişeli hissederlerse, muhtemelen bu utangaçlıktan daha fazlasıdır. Kapalı Alan Korkusu - Psikoloji Teknolojileri Enstitüsü. Kapalı alan korkusu sınırlı alanlardan korkmak ve kaçınmaktır.

Kapalı Alan Korkusu - Psikoloji Teknolojileri Enstitüsü

Özellikle, tuzağa düşmekten (kapalı alanda) ve tuzağa düştüklerinde olabilecekleri kontrol edememekten veya kaçamamaktan, orada unutulup terk edilmekten korkulmaktadır. Fobi, bir birey küçük ve kapalı alanlardan kaçınmaya başladığında, “korkunç bir şey olacağına” inanarak gelişir. Kişinin küçük bir alana girmesi gerekiyorsa, ağız kuruluğu, terli avuç içi, mide bulantısı, titrek bacaklar, kafadaki baskı, çok sıcak veya soğuk hissetme gibi fiziksel panik belirtileri yaşar. Düşünme dağınık hale gelir ya da tek bir düşünceye indirgenir – ‘Çıkmam lazım’. Psikoloji eğitimi istanbul. Psikolog Bağdat Caddesi. Kaygı Bozukluğu ve Panik Atak. Anksiyete(kaygı) kelimesi, endişe ve korku duygularını tanımlamak için kullanılır.

Kaygı Bozukluğu ve Panik Atak

Bir şey için endişelendiğimizde ya da gergin olduğumuzda hem fiziksel hem de duygusal hisler yaşarız. Kaygı bozukluğu açısından bunlara örnek olarak: Fiziksel belirtiler midede kelebekler ağız kuruluğu hızlı kalp atışı nefes darlığı mide bulantısı terleme tuvalete sık çıkma Psikolojik belirtiler gergin ya da tedirgin hissetme yoğun bir korku hissi yaşama sinirlilik kontrolünü kaybetme korkusu Gergin, endişeli veya korkmuş hissettiğimiz zaman doğal tepkimiz, bizi böyle hissettiren durumdan veya şeylerden kaçınmaktır.

Panik atak korkutucu olabilir ve aniden, çoğu zaman açık bir sebep olmadan gerçekleşebilir. Psikolojik Testler. Çocuk Ergen Testleri Wisc-R Zeka Testi 6–16 yaş grubuna yönelik; bireyin zihinsel performansını belirlemek amacıyla uygulanan bireysel zeka testidir. Test sonucunda bireye ait sözel, performans ve genel olmak üzere üç zeka bölümü elde edilir. Stanford-Binet Zihinsel Beceri Testi 2 yaştan yetişkin yaşa kadar uygulanan; bireyin zihinsel performansını belirlemek amacıyla uygulanan bireysel zeka testidir. Panik Atak İçin Psikoterapi. Klostrofobi (Kapalı Alan Korkusu)

Problem loading page. Problem loading page. Problem loading page. Psikolog İstanbul.